WordPress Kurulum: Listesi

Dışarıda başka blog platformları olsa bile, WordPress’i kullanmayı seçmenizin bir nedeni var. Kullanım kolaylığı, eklentiler, navigasyon, arama motoru ve diğer pek çok avantajı. WordPress’i kullanmak ideal bir açık kaynaklı yazılım haline getirir. Dahası, kullanımı ücretsizdir.

Ancak başlamadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlardan biri, barındırma sunucunuzdur. Siteniz için uygun Web barındırma paketini seçtiğinizden emin olun. Canlı olan web sitelerinin çoğu, çoğu zaman WordPress ile çalışır.

Ancak WordPress’ten en iyi şekilde yararlanmak için gerçekleştirmeniz gereken birkaç önemli adım vardır. Tamamıyla yeni başlamış olsanız bile, aşağıdaki talimatları takip etmek ve anlamak kolaydır.

Yönetici Alanı: Güvenceye Alın

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri WordPress yönetici alanını güven altına almak. Yönetici hesabı, WordPress başlatılmak üzere olduğunda varsayılan olarak ayarlanmıştır. WordPress, dünya çapında en yaygın içerik yönetim sistemlerinden biri olarak, İnternet korsanlarının sıkça hedeflenen bir hedefidir. Yönetici hesaplarını biliyorlar ve çok fazla hasar verebilirler. Tabii ki, halihazırda çevrimiçi olarak çalışan birçok WordPress Web sitesi yoktu, ancak dikkatli olmak ve yönetim alanınızın güvenliğini sağlamak her zaman akıllıca olacaktır; pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir.

WordPress sitenizde özel bir güvenlik sistemi olarak kullanabileceğiniz güvenlik duvarı eklentileri bulunmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, sizinle birlikte çalışmak istediğiniz diğer kullanıcıların yanı sıra, tam yönetici haklarına sahip baş yazar olarak sizinle bir yazarın hesabını oluşturmanızdır. Kurduktan sonra oturumu kapatıp tekrar giriş yapın. Varsayılan yönetici hesabını yeni hesabınızla silin.

Temel Araçları Alın

Farklı bir yazılım yüklemediğiniz sürece, aşağıdaki faydalı ücretsiz yazılımlardan bazılarını indirip yükleyebilirsiniz: bir metin editörü, yani WordPress; bir FTP istemcisi (FileZilla harika bir seçimdir); ve bir resim düzenleme yazılımı (Adobe Fireworks gibi).

Alan Adı ve Hosting

Web’de güvenilir etki alanı adlarını satan ve barındıran iyi şirketler var. Siteniz için bir etki alanı ve barındırma paketlenmiş hesabı satın alın, ancak barındırma şirketinin öncelikle WordPress için karşıladığından emin olun. Web barındırma hesabınız oluşturulduktan hemen sonra, web barındırma sağlayıcınızın teknik desteğinin iletişim bilgilerini not alın.

Bir E-posta Hesabı Kurun

Yeni alan adınızı, devam ederken kurulum sürecinde size yardımcı olacak bir e-posta adresi ayarlamak için kullanabilirsiniz. Ancak bu isteğe bağlıdır; WordPress platformunun dışında daha önce tedarik ettiğiniz başka bir e-postayı seçebilirsiniz. Yeni e-postanız şöyle görünmeli: sizinemail@destek.com Yeni e-postanızı nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz, barındırma şirketinizin teknik destek ekibiyle bağlantı kurmanız gerekebilir.

FTP Hesabınızı Ayarlayın

Yeni barındırma hesabını kullanarak bir FTP adresi belirleyebilirsiniz. Bu, WordPress’in kurulumunda ilerlemenizi sağlar.

Google Hesabı Oluştur.
WordPress’inize entegre ederken kullanacağınız yeni bir Google hesabı oluşturmanız gerekecektir. Gerektiğinde, Google Analytics Web Yöneticisi Araçları gibi özellikleri kullanabileceksiniz. Site ziyaretçilerinizin WordPress sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu takip etmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Web trafiğinizin çoğunluğunun nereden geldiğini, sitenizde ne kadar kaldıklarını, ne kadar iyi yaptıklarını vb, görebilirsiniz.

Feedburner Hesabı Oluştur

Varsayılan olarak, yeni bir WordPress web siteleri bir RSS beslemesi içerir. Bir Feedburner hesabı oluşturmanız gerekebilir. Feedburner, WordPress RSS beslemenizi kullanırken kullanabileceğiniz istatistikler, RSS beslemeleri ve yönetim araçları sunar.

İzleme Hizmeti

Bir Web izleme hizmeti hesabı da oluşturabilirsiniz: Bu hesap, web sitenizin yayınlandığından ve kullanıcıların iyi yanıt verdiğinden emin olmak için kullanılır. İzleme servisi, neyin işe yaradığını ve neleri geliştirmeniz gerektiğini anlamanızı sağlar.

WordPress Kurulumu

WordPress’in kurulumunda yararlanmanız için çeşitli seçenekler vardır. CPanel’den, web sitenizin hosting şirketi tarafından sağlanan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, WordPress’in en son sürümünü indirmek ve bilinen “5 dakikalık WordPress kurulumu” işlemini takip etmektir. WordPress’i kurmanın başka yolları da, Web barındırma şirketiniz tarafından kullanımınıza sunulabilir. Son seçeneklerden herhangi birini kullanmayı seçerseniz, size yardımcı olabilirler.

Veritabanı

WordPress’i kendiniz indirip kurmayı seçerseniz, WordPress’i uygun şekilde kurmak için bir veritabanı ve bir veritabanı kullanıcısı (sırasıyla CPanel ve PHPMyAdmin aracılığıyla) oluşturmanız gerekecektir. Hosting sağlayıcınız da size yardımcı olabilir.

Yönetici Olarak Giriş Yapın

Yüklemeden sonra, yönetici hesabını kullanarak giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranını, “wp-login.php” yi WordPress’inizin evrensel kaynak bulucusunun sonuna ekleyerek bulabilirsiniz.

WordPress Adresi ve Site Adresi

Genel Ayarlar menüsü sekmesine gidip ‘www’yi ekleyerek kontrol edebilirsiniz. Tamamladığınızda en kısa sürede “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Site Etiketi ve Site Adınızı Genel Ayarlar üzerinden de ayarlayabilirsiniz; Yine de, eğer isterseniz tagline’ı boş bırakabilirsiniz. Sitenizin saat dilimi aynı ayar sekmesinden de doğrulanabilir.

Ping Hizmetleri

WordPress, blogunuzu ping mesajları ile güncellediğinizde güncelleme servislerini otomatik olarak bilgilendirir. Bu, sitenize trafik çekmenin ve artırmanın yollarından biridir.

Örnek İçeriği Kaldır

WordPress’i yüklerken sağlanan tüm örnek içeriği sildiğinizden veya kaldırdığınızdan emin olun. Bunu Yorumlar Ekranı, Mesajlar Ekranı veya Bağlantılar Ekranını kullanarak yapabilirsiniz.

Kalıcı Linkler

Varsayılan WordPress URL’lerinin içinde sayıları veya soru işaretleri bulunsa da, onları dikkat çekici kılmalarına rağmen, kalıcı bağlantılarınız için özelleştirilmiş bir URL yapısı oluşturma seçeneğiniz vardır .

Ayarlar-> Permalink menü öğesinden girerek bunları değiştirebilir ve değişiklikleri yaptıktan sonra kaydedebilirsiniz. Mükemmel arama motoru optimizasyonu için, aşağıdaki gibi basit olan kalıcı bağlantıları kullanabilirsiniz:

Medya Yükleme

WordPress’i kullanırken medya (videolar, görüntüler, kayıtlar vb.) Yükleyebilirsiniz. “Dosya Yükleme” bölümündeki yükleme kataloğunun konumunu ve yapısını ,Ayarlar -> Medya sekmesi ve Ayarlar -> Medya Ekranı altında kontrol etmeniz gerekir. Dosyalarınızı kolayca bulmak için ‘Yüklemelerimi ay ve yıl tabanlı klasörler halinde düzenle’ seçeneği işaretini kaldırmamak en iyisidir.

robot.txt

Robot.txt protokolü, tarayıcıların bir web sitesinin her bölümüne erişimini engellemenin bir kuralıdır. Sitenizde, tarayıcıların okuyabileceği bir metin dosyası oluşturmanız gerekir. PC Robots.txt olarak bilinen WordPress adlı bir eklenti bu konuda size yardımcı olabilir.

404 Hataları

Ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ederken sorun yaşamalarını önlemek için sitenizi 404 hataları için kontrol etmeniz gerekir. Eksik bir bağlantının olmadığından ve web sitenizdeki her sayfanın doğru ve hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun. Bununla birlikte, WordPress sitenizde karşılaşılan 404 hata için e-postayla uyarılar oluşturmalısınız. Bunu yapmak, onları izlemenizi ve derhal düzeltmenizi sağlar.

Tüm Formları Test Et

Her birinin düzgün çalıştığından emin olmak için WordPress sitenizdeki yorum formları, e-posta aboneliği formları, iletişim formları vb. Gibi tüm formları incelemelisiniz.

Sosyal Medyayı Bütünleştirin

Bir web sitesi başlatmanın en önemli yönlerinden biri, insanların bunu bilmesini sağlamaktır. Sosyal medya, insanların birbirleriyle etkileşimlerini değiştirdi ve sosyal ağ sitelerinin önemini göz ardı etmeyeceksiniz. Ziyaretçilerinizin, WordPress sitenize Facebook, Instagram, Twitter, YouTube vb. Sosyal medya platformları üzerinden bağlana bildiklerinden emin olun. Sosyal paylaşım için tahsis edilmiş eklentilerin doğru çalışıp çalışmadıklarını onaylamak için kontrol etmelisiniz.

Performans Testi

Google Pagespeed gibi araçları ve hız için Pingdom’u kullanarak performans testleri yapın. Ayrıca WP Sıper Cache veya W3 Toplam Önbellek yükleyebilir ve ayrıca MaxCDN gibi bir CDN’den yararlanabilirsiniz.

SEO Ayarları

Sitenizi arama motorları için optimize etmeniz gerekir, çünkü site ziyaretçilerinizin çoğunluğunun geleceği yer burasıdır. WordPress siteniz uygun şekilde optimize edilmişse, arama motorları web sitenize yoğun trafik çekerek size yardımcı olacaktır. Kullanılacak en iyi eklentilerden biri Seo Yoast eklentisidir.

WordPress kurulumu için eksiksiz bir kontrol listesi arıyorsanız, bu gönderi size fazlasıyla rehberlik edecektir. WordPress’i daha hızlı yüklemek için bu ipuçlarını izleyin; web siteniz çok kısa sürede bir aktif olacaktır.

Bu ipuçlarını uygulayarak kazanacak daha çok şeyiniz var.

Paylaş:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir