Web tasarımda resimlerin önemi

Google seo optimizasyon için en önemli özellik resimler için alt etiketidir. Google botları sitenize girdiği zaman resimleri okuyamaz, resimlerin ne olduğunu alt etikeyle anlayabilmektedir. Bu yüzden resimlerinizi oluştururken alt etiketinde açıklamasını mutlaka girmelisiniz. Girmezseniz görsel seo dan faydalanamazsınız. Seo da üst sıralara çıkabilmeniz için bu özellik çok önemlidir. WordPress alt yapısında bu özellik Google ile tam uyumludur. Her oluşturulan resim, alt etiketi ile gelmektedir. WordPress Google nin sevdiği en iyi içerik yönetim sistemidir. Resimleri orantılarıyla koda dökerek arama robotlarının rahatlıkla anlayabileceği sistemi oluşturmaktadır.  Resim boyutlarının küçültülmesi de sitenizin hızlı açılmasında en iyi faktördür. Büyük slider yapacağınızı varsayalım, resimlerde slidera göre büyük olacaktır. Bu resimlerin doğru şekilde optimize edilerek, boyutlarının küçültülmesi gerekmektedir. Resimleri küçültürseniz web tasarım da büyük fayda sağlarsınız.

Web sitemizde kullanacağımız resimler kullanıcı odaklı ve küçük dosya boyutlarında yapılamalıdır. Çok geç yüklenen dosyalarda ziyaretçiler sıkılarak farklı sitelere yönelmektedir. Bu sebeple sitelerimizi oluştururken resimlerimizin boyutlarını olduğunça düşürmeliyiz. Boyut derken, resim boyut değil, dosyanızın sunucunuzda yer kapladığı boyuttur. Bu boyut ne kadar çok düşürülürse o kadar çok faydasını görebilirsiniz. Siteniz hızlı açıldığında ziyaretçileriniz hemen siteden çıkmaz, ve büyük görüntüsü olan, hızlı açılan görsellerinizi rahatlıkla inceleyecektir.

E-ticaret sitelerinde de bu durum aynıdır. 1000 adet farklı ürününüz olduğunu varsayalım. Web sitenize giren ziyaretçi, sitenizde diğer ürünlerinizi ve güvenilirliğinizi araştırmak isteyecektir. Böylelikle hızlı açılan siteden daha memnun kalarak, alışverişini gönül rahatlığıyla yapacaktır. Yavaş açılan sitelerde ise, ürün detayına giderken sayfa yavaş açılacağından ziyaretçi sıkılacak ve web sitenizi terk edecektir. Bu yüzden e-ticaret web sitelerinizin resim boyutlarınızı düşürmelisiniz. E-ticaret sitelerinde dikkat edilmesi gereken ayrıntıdır. Siteniz görsel açıdan ne kadar iyi olursa olsun, web siteniz yavaş açılırsa ziyaretçiler memnun kalmayacaktır. Günlük yaşantımızda da buna örnek verebiliriz. Film izleyeğimizi varsayalım; Google’ye film izle yazdığımızda ilk sayfalardaki siteleri inceleriz ve hangisi daha hızlı performans sağlıyorsa o siteyi tercih ederiz. Site tepki süresi uzunsa o siteden çıkarız. O halde web sitenizin açılış hızı çok önemlidir. Bu yüzden resim boyutlarının düşürülerek açılış süremizi hızlandırmamız, kullanıcıları memnun edecek ve bizleri sektörde ön planda tutacaktır.

Paylaş:

Yorumlar

2 Yorumlar

  • Yazınızı merak ile okudum. Daha öncede bir çok forumda resimlerin alt etiketlerinin Google için değerli olduğunu ve önemli bir etkisi olduğunu okumuştum. Şimdi sizin yazınız ile daha çok bilgim oldu. Teşekkürler.

  • Kesinlikle kullandığımız resimlerin seo ya etkisi büyük. Zira alt etiket eklemek, tag düzenlemek resimleri Google için tekrar indexlemek demek. Yazınızda bunları çok iyi açıklamışsınız. Teşekkürler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar