Web Tasarım’da Minimalizmin Özellikleri

Web tasarımda minimalizm uzun zamandır iniş ve çıkışlara yol açan bir eğilim olmuştur.

Genel olarak, web sitelere ve web sayfalara minimalizm uygulanmaktadır, şekli ve yolu vardır; ancak, araştırmamızda tanımladığımız bazı kurallar vardır ve hangisinin bir web sitesini başarılı ve iyi hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Minimalizmin gerçekte ne anlama geldiğini ve bunun neyi amaçladığını tanımlamaya başlayalım. Kısacası, web tasarım da bir strateji olarak uygulanırsa, gezinme öğelerinin sayısını basitleştirmeyi ve en aza indirmeyi hedefler. Aynı anda 3’ten fazla renk kullanılmayan, net ve geniş bir kullanıcı arayüzü sağlamayı amaçlamaktır.

Elbette, bu tanım kısaltılmıştır ve yukarıda belirtilen kuralları ihlal eden istisnalar da vardır, ancak yine de genel kurallar daha önce okuduğunuz gibidir.

Artık kuralları belirlediğimize göre, web tasarımında minimalizm uygularken bazı risklerin olduğunu bilmek gerekir. Bir web sitesindeki gezinme öğelerinin sayısını azaltmak harika görünebilir, ancak UX zorlukları da yaratabilir ve kullanıcılar arama yaparken kafanın karışmasına neden olabilir.

Bir web sitesi için en iyi web tasarım çözümlerini ilk önce bunları uyguladıktan sonra belirliyoruz, bu nedenle bir proje için bu web tasarım stratejisini uygulamak söz konusu değilse, bunun yerine sadece bir alternatif buluyoruz. Garanti web tasarım İstanbul’daki en iyi web tasarım ve web geliştirme ajansı olmasının nedeni budur.

Peki, nihayetinde minimalizmi bu kadar popüler yapan nedir ve bu tarzın bir web tasarımında var olduğunu gösteren nedir ? ! 245 farklı web sitesinde yapılan araştırmaya dayanarak, minimalizmin en iyi uygulamaları:

1 Düz Elemanlar

Son zamanlarda, elementlerin gölgesiz ya da diğer değişiklikler olmadan dijital temsilleri eğilimi önemli ölçüde artmıştır. Bu, minimalist eğilimin yükselişiyle ve düz tasarımla uyumluluğuyla açıklanmaktadır. 245 web sitesi tasarımından % 93’ü düz elemanlar kullanmıştır.

Öte yandan, düz tasarım ve minimalist tasarımın aynı olmadığını anlamak önemlidir. Düz tasarım ikonları, dokunurları ve grafik öğelerini ifade ederken, minimalist tasarım daha geniş bir ölçekte uygulanır, içerik ve özellikler ile ilgilidir. Düz tasarım minimalizm olmadan var olabilir, ancak çoğu durumda bunun tersi olmaz.

2 Sınırlı renkler

Web tasarımda minimalizm , sınırlı sayıda renk kullanıyor veya hatta monokromatiktir, çünkü minimalist tasarımda, renkler ana odak noktalarını vurgulama ve kullanıcının dikkatini çekme rolüne sahiptir. Bunlar, web sitesi sahiplerinin sağladığı belirli ürünler veya hizmetler olabilir.

Bu, gezinmeyi basitleştirmede ve kullanıcıların etkileşime girmesi gereken yalnızca birkaç şeyi edinmede bir başka adımdır. Mantıksal olarak, baştan gizlenmiş olan farklı unsurlarla etkileşime geçmek için herhangi bir nedeni oluşturur.

Renklerle ilgili başka bir özellik türleri: 2000’li web tasarımcılarında parlak kırmızı veya sarı gibi yüksek renkler kullanılırdı. Şimdi minimalist web tasarım trendlerinde daha fazla siyah beyaz ve soluk tonları bulabiliriz.

Elbette, web tasarımcısı ve web sitesi sahibinin iş türüne ve zevklerine bağlı, ancak bir web sayfasında en fazla 3 ana renk olmalıdır. Bu renkler de markanızın logosuna uygun olmalıdır.

Web tasarımda minimalizm uygularken, görünürlüğü yetersizliği olan kişiler için okunaklı olmak için yeterli kontrastı olan bir renk şemasını kullanmanız ve ayrıca ana işlemlere yol açması gereken çok önemli bilgileri veya düğmeleri vurgulamak için vurgu renkleri kullanmanız gerektiğini anlamak önemlidir.

3 Daha Az Özellikler ve Elemanlar

Web tasarımında minimalizm uygularken, her bir öğeyi göz önünde bulundurmak ve bunlardan gereksiz yere mümkün olduğunca fazlasını kaldırmak ve sadece web sitesinin mesajını ve harekete geçirme düğmelerini vurgulamak önemlidir.

Öğelerin anlaşılması bazen karmaşık olabilir ve yanlış anlaşılabilir, ancak bunların çoğu görüntülere, bağlantılara, çizgilere, düğmelere, simgelere, doku renklerine ve yazı tiplerine işaret eder. Bunlardan daha az – web sitesi daha az minimalist görünecektir. Ancak yine de, web sitesinde ana başlıkları vurguladığınızdan emin olun.

Hangi unsurların “gerekli” ve hangilerinin “gereksiz” olduğunu anlamak için, öncelikle web sitesinin hedef kitlesinin ve görevlerinin farkında olmalısınız.

Bizim web tasarım da minimalizm hakkında anlatmak istediklerimiz bu kadar. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaş:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar