Web Siteniz İçin Görsellerin Önemi

Web siteniz için görsellerin öneminden bahsedeceğimiz bilgileri uygulayarak arama motorlarındaki konumunuzu yükseltebilirsiniz. Resimler yalnızca sitenin kullanılabilirliğini geliştirmek ve daha çekici hale getirmekle kalmaz aynı zamanda görsel aramadan ek trafik elde etmenizi sağlar.

Resminizin kalitesi ve alaka düzeyi

Arama motorları sürekli arama sonuçlarının kalitesi üzerinde çalışıyorlar. Alaka düzeyi güçlü görseller her zaman en üstte yer alır. Bu nedenle makalelerde veya sitedeki diğer yayınlarda kullandığınız tüm görseller alakalı olmalıdır.

Görüntü kalitesi ne kadar iyi olursa kullanıcı deneyimini o kadar çok iyi etkiler. Eğer görüntü kalitesi kötüyse hem arama motorlarını Hem ziyaretçilerinizi kötü etkileyecektir.

Örneğin, bir firma kataloğundaki görüntüler bulanık ise bu bulanık görüntüler olumsuz bir algı oluşturacaktır. Bu yüzden kaliteli görüntüler oluşturmanızı öneriyoruz. Kaliteli görüntüler kullanıcıların dikkatini müşteri potasnsiyelini arttırır. Böylece konumunuz hızlıca yükselir.


Basit görseller eklemekten kaçının. 

Resimler web sitenizin ne dediğini göstermelidir. Bu yüzden arama motorları ve insanlar için uygun bir görüntü bulmanız hem markanız için hem ziyaretçileriniz için doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda resmin amacı içeriğinizi anlatmaya uygun olmalıdır.

Örneğin, promosyon çanta modelinden bahseden Bir Web sayfasında ürünün profesyonel fotoğraflarını yerleştirmek mantıklıdır.

Promosyon Çanta


Orjinal görseller ekleyin.

Kullanıcılar benzer web sayfalarında gördükleri görsellerle ilgilenmezler. Bu yüzden orijinal içeriğe değer vermelisiniz. Orijinal içeriğe değer vermek SEO için uygun kaliteli içerikler üreten web sayfaları olarak tanıtılır. 

Orijinal görsel kullanmaya çok ama çok dikkat etmelisiniz. Arama motorları sitenizdeki görüntüleri analiz eder ve diğer kaynaklarda eşleşmeler arar. Bu nedenle Mümkünse benzersiz görüntüler kullanın. SEO optimizasyonunun asıl amacı kullanıcılara özgün içerik ve faydalı bilgi sunmaktır.

Resmin benzersiz olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu TinEye web sitesidir. Bu siteyi ziyaret edip görselinizi yükleyerek resimlerinizin benzersiz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu kontrol edebileceğiniz ücretsiz bir hizmettir resminizi benzersiz veya kopya olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

TinEye Web Sitesi


Resim isimlerine ve bağlantılarına dikkat edin. 

Eğer resim isimlerinin bir önemi olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Arama motorları resimde ne gösterildiğini anlamak için bunları diğer Metin öğeleri ile birlikte kullanır.

Resim dosyalarını içeriğiniz ile uyumlu isimle bütünleştirerek resimlerinizi yayınlayın. 

Örneğin “ IMG5.jpg”  adlı bir ofis mobilya görselini var diyelim. Bu resmi “ofis-mobilya” olacak şekilde isimlendirin.

 •  Resmin ismini doğru şekilde tanımlayın. 
 •  Anahtar sözcüğü dosya adına yerleştirin.

İsim Optimizasyonundan yararlanın. 

Müşterilerinizin dosya adlarında girdikleri arama terimleri ni kullanın. İnsanların aynı ürünü farklı kelime öbekleri veya kelime sırasını kullanarak farklı yollarla arayabildiğini unutmayın. Örneğin, bir müşteri “ofis ürünleri” arıyorsa talep farklı şekillerde de değişebilir:

 •  ofis mobilya
 •  ofis müdür koltuğu
 •  ofis çalışma masası
 •  abc ofis mobilyaları
 •  vb. 

 böyle bir çok anahtar kelime olabilir. En popüler arama sorgularını ekleyin.

Doğru görüntü formatını seçin.

JPEG, PNG ve GİF formatları tüm modern tarayıcılar tarafından desteklenir ve arama motorları tarafından tanınır. Daha az popüler olan svg ve webp formatıdır. 

Resim formatlarını kullanmanız için ipuçları:

 • Jpeg dosyası küçük dosya boyutu elde etmenizi sağlar. Jpeg formatı çok fazla fotoğraf yayınlayan Web siteleri için kullanmaya değer önemli bir resim formatıdır.
 • Png saydam bir arka plana sahip görüntüleri kaydetmenize olanak tanıyan mükemmel bir formatıdır. Bazen png deki görüntüler jpeg den daha küçük olabilir. 
 • Svg formatı logolar ve çeşitli simgeler için iyi seçenektir. 
 • Düşük dosya boyutu elde etmeniz gerekiyorsa jpeg veya png formatını kullanabilirsiniz.

Resimlerin boyutunu düşürün.

Görüntü ne kadar büyük olursa sayfa o kadar uzun süre yüklenir. Bu yüzden resimlerin boyutunu minimum boyuta düşürün. 
Resimlerinizi photoshop programı ile kalitesini % 60 veye % 70 yapabilirsiniz. Veya Tinypng web sitesini ziyaret ederek dosyalarınızı küçültebilirsiniz.

TinyPNG Web Sitesi

Bu yazıda şimdilik anlatacaklarımız bu kadar! Umarım yararı olmuştur. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Paylaş: