Web Site Prototipi Nedir ?

Web site prototipi, sayfaların yapısını, ilişkilerinin mantığını ve tüm kaynağın yapısını görselleştirmenizi sağlayan şematik modeldir.

Prototip metni ve grafik içeriğinin kendisi, kural olarak, sadece ana noktaları ve başlıkları içermez. İçerik oluşturmak ek zaman gerektirir ve tasarımın tüm amacı sonucu hızlı bir şekilde yansıtmaktır.

İlerideki görüntünün ne olacağını hızlı bir şekilde yansıtmak için bir web sitesinin projesinin (prototip) geliştirilmesi gereklidir. Müşterinin ve web tasarımcının beklentilerinin aynı olması çok önemlidir. Ayrıca prototipte, tüm değişiklikleri ve güncellemeleri önceden hesaba katabilirsiniz.

Bir İnternet kaynağı oluştururken, müşterinin ve tüm geliştirme ekibinin nihai sonucun ne olması gerektiğini anlaması çok önemlidir. Bitmiş projedeki iyileştirmeler ve revizyonlar için sürekli tartışmalara ve mali kaynaklara zaman kazandırır. Bu nedenle web sitesi prototipi, tüm projenin başarısının bağlı olduğu çalışma yöntemidir.

Web tasarımcı yeni bir projeye başlarken sitenin genel ana iskeletlerini oluşturması gereklidir. Böylece adım adım web sitesini etkili bir şekilde oluşturmasına olanak sağlayacaktır. Web site prototipini oluşturmadan önce müşteriden gerekli tüm bilgileri alınmalıdır. Böylece site aktif edilirken ekstra yüklere maruz kalınmayacaktır. Bu yüzden web site prototipi markanız için yapılan en önemli analizlerden biridir.

Tüm prototipler iki ana kategoriye ayrılır: Statik ve Etkileşimli. Statik, hiçbir şekilde etkileşime giremeyen görüntülerdir. Bunları oluşturmak için bir kağıt ve kalem veya basit bir grafik düzenleyici yeterlidir.

Etkileşimli prototipler, özel programlar kullanılarak oluşturulan daha ayrıntılı modellerdir. Bunlar, tasarımla etkileşime girmenizi sağlayan önemli öğeleri içerir.

Ayrıntılı bir web site prototipi şunları görüntüler:

  • Her türlü sayfa düzenleri;
  • Blokların içerik ve fonksiyonel elemanlarla düzenlenmesi;
  • Kullanıcı arayüzü yapısı;
  • Sayfalar arasındaki ilişki;
  • Kullanıcı ve kaynak arasındaki etkileşimin mantığı.

Geliştiriciler arasında abartılı bir söz var: “Müşteri, ne aldığını görene kadar neye ihtiyacı olduğunu bilmiyor.” Yani müşterinin sonunda ne alacağını göstermemize ve ana çalışma başlamadan önce önerilerini dikkate almamıza olanak sağlayan modeldir.

Ek olarak, protipler ne kadar hızlı gelişirse o kadar çok projeniz hızlanır. Bu yüzden markanız için hızlı destek verebilen web tasarımcıya ihtiyacınız var.

Paylaş: