Web site hızınızın seo da etkisi

Bir web sitesinin ortalama açılma süresi en fazla 3 sn. olmalıdır. Sayfa hızı seo için en önemli özelliktir. Site hızınız ne kadar iyi olursa Alexsa da o kadar çok düşüş sağlayarak iyi konumlara gelebilirsiniz. Bu sayede Google tarafından sevilen web siteleri olursunuz. Ziyaretçiler web sitenize girdiği zaman sayfanız geç açılırsa sıkılacak ve diğer sayfalarınıza bakmayacak ve sayfada kalma süresi azalacaktır. Bu da sektörde kötü bir imaj oluşturacak ve sıralamadan çabuk düşeceksiniz. Siteniz ne kadar hızlı ise, ziyaretçi, diğer sayfalarınızı incelemede tereddüt etmeden bakacaktır. Diğer sayfalarınıza bakarak, sayfada kalma süreside artacaktır. Böylelikle ziyaretçinin siteniz üzerinde markanızın kimliğini unutmayacak ve bilinirliğiniz artacaktır. Web site hızınızın seo da etkisi bu yüzden çok önemlidir. Alexa ve Google Analytics gibi önemli analiz araçlarında ziyaretçinin hemen çıkma oranı düşüş gösterecektir. Bu da seo da size büyük esneklik ve indexleme sağlayacaktır. Firmanıza yaptıracağınız web tasarım işi de bu yüzden önemlidir. Sayfanın hızlı açılması ürünlerinizin daha rahat incelenmesinde fayda sağlayacaktır.

Web sitenizin hızlı açılması için, sayfa yapınızda css ve javascript kodlarının sıkıştırılması gerekir. Bu sayede web siteleriniz daha hızlı açılacaktır. Sitenizin hızlı yüklenmesinde arama botları sitenizde daha rahat gezecek ve sayfalarınızı çok hızlı indexlemesini sağlayacaktır. Web sitenizin hızlı açılması için resimlerinizinde çok iyi optimize edilmesi gerekir. Resim boyutları ne kadar çok yüksek olursa, sayfa hızınınız da buna göre düşecektir. Böylelikle hem ziyaretçi bazlı hem de seo da düşüş yaşayacaksınız. Resim boyutlarının düşürülerek yapılandırılması sitenizin hızlı açılmasında en önemli faktördür.

Web sitenizin içeriğindeki görsellik arttıkça sayfa boyutuda artmaktadır. Resimlerinizin doğru şekilde optimize edilerek, dosya boyutlarını küçültmelisiniz. Google ziyaretçilerinin istediği anlaşılır web sayfası ve hızdır. Google’nin çıkarttığı webmaster araçlarının da amacı budur. Web site sahipleri sitesinin hızını, ziyaretçinin sayfada durma oranını analiz edip, doğru yöntemlerle düzeltilmesidir. Hosting kullanımlarında LiteSpeed olmayan özelliklerde web siteniz aşırı yüklenme sonucu çok yavaşlayacaktır. Bu yüzden de hosting hizmeti aldığınız firmaya da çok dikkat edilmesi gerekir. Hosting hizmeti alırken sunucunun LiteSpeed özelliği olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu özellik ile siteleriniz daha hızlı açılacaktır.

Google arama sonuçlarında ilk sayfada olan sitelerin sayfa açılma boyutları 0,25 saniye aralığındadır. Sitenizin hızını test etmek için tools.pingdom.com sitesi ile analiz edebilirsiniz.

Paylaş:

Yorumlar

4 Yorumlar

  • Yazınız için teşekkürler. Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Kendi sitemi inceledim ve gerekli tavsiyeleriniz ile sitemi azda olsa hızlandırdım. Ayrıca hosting şirket ile konuşup yavaşlığından sunucudan kaynaklandığını da belirttim. Şimdi sitem gayet hızlı açılıyor. Teşekkürler.

  • Sitenin hızlı açılması büyük bir artı SEO da. Bunu sizde makalenizde belirtmişsiniz. Çok güzel bir yazı olmuş. Dediklerinizi yapan arkadaşlarında sitesinde hızlanma görecektir. Eminim.. Teşekkürler.

  • Efendim makalenizi okudum, gerçekten istenilen bilgi işlenmiş. Açıkça söylemeliyim ki, 2 gündür sayfa hızı ile alakalı girmediğim site kalmamıştı. Benim için oldukça büyük bir problemdi. Bilgiler için teşekkür ederim.

  • Web siteler hakkında paylaştığınız tüm yazılar gibi bunları da çok yararlı buldum. Bahsettiğiniz işlemler sayesinde web sitem çok daha hızlı açılıyor ve bu da ziyaretçi sayısına kadar her türlü alanda olumlu etki olarak bana geri dönüyor. Ccs ve javascript kodlarını sıkıştırdıktan sonra daha hızlı oldu. Ancak resim boyutlarıyla photoshop ile oynayabiliyorum, daha hızlı bir yöntemi var mı bunun hakkında da sizden bilgi alabilirsem çok sevinirim. Yazılarınızın da takipçisiyim, yeni paylaşımlarınızı bekliyorum.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir