TrustRank Nedir ? Neden Önemlidir ?

TrustRank, güvenli sitelerin belirlenmesi ve doğru bilgiler veren sitelerin kalite puanlarının yükseltilmesi için yapılan özel seo link tekniğidir. Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından spama karşı mücadelede kullanılan özel nitelik belirleme şeklidir. Spam niteliği taşıyan tüm web sitelerinin hem Google robotları hem uzmanlar tarafından özel olarak belirlenip kalite sıralamasını sağlar.

Web ortamında birçok marka ticari yarıştan dolayı arama motorlarında üst sıralarda olmak için spam teknikleri kullanmaktadır. Her sayfanın incelenmesi zor olacağından bazı güvenilir özel siteler işaretlenir ve bunlardan alınan link çıkışlarına web site kalite puanları verilir.

TrustRank ile özel uzmanlar tarafından yüksek derecede güvenilir siteler belirlenir. Bu sitelere ana güvenli site denir ve bu sitelerden yapılan diğer web sayfalarına güvenilirlik puanı verilir. Kalite puanı yüksek olan siteler Google tarafından üst sıralara yükseltilir. Web sitenizi üst sıralara çıkartmak için yapılan en etkili SEO tekniğidir.

TrustRank güvenilirlik kalitesine göre siteleri sıralar. Örneğin; “ Yüksek derecede güvenilir olan sitelere 5 puan gibi bir değer verirken 5 puanlık siteden link çıkışı alan siteye 4 puan vermektedir.” Bu yüzden web sitenizin içeriği ve link alınan web siteleri de yüksek dereceli siteler olmalıdır.

Google genel politikası 2008 yılına kadar genelde pagerank üzerineydi. Pagerank , bir sitenin link puanını gösteren kalite derecelendirmesidir.  Bazı web siteleri arama motorlarındaki yarışta önde olabilmeleri için kaliteli veya kalitesiz backlink ticareti yapmıştır. Backlink alınan sitelerin kalitesine ve içeriğine önem verilmiyordu. Fakat linkler ne kadar fazla olursa pagerank değeri de bir o kadar katlanıp büyüyordu. Google’nin arama sonuçları bu yüzden çoğu kez önemsizleşiyordu. Sürekli güncellenen Google kendisine gelen olumsuz dönüşler üzerine özel TrusRank değeri ortaya çıktı. Sitelerin pagerank değeri artık önemsizleşti. Link çıkışı olan tüm sitelerin özgün içerik, link çıkışı , özel tasarımı, kodlaması ve özellikle hatasız kodlanmasına bakarak siteye Trustrank değeri vermektedir. İşin kısası pr3 derecesine sahip olan web sayfası pr6 derecesine sahip olan siteden daha etkili olabilir. Bu yüzden web sitenizin içeriği, linkleme yapısı ve link çıkışları ve özellikle kaliteli backlinkler verilmesidir.

Projeler

Paylaş: