Sosyal Medyanın SEO’da Etkisi

Sosyal medyanın seo da etkisi, yeni gelen sistemlerle daha da etkili olmuştur. Özellikle Google Caffeine sistemi için, site dışı seo çalışmalarınızda büyük etki yaratır. Sosyal medyalarda sitenizle ilgili paylaştığınız içerikler ve verdiğiniz linkler çok faydalıdır. Bu yüzden web sitenizle ilgili twitter ve facebook sayfalarınızın  oluşturulması gerekir. Sosyal medya üzerinde takipçi sayınız ve içerik yönledirmelerinizden sitenize gelen ziyaretçilerin, sitenizin kalitesini ve sıralamasını arttırmada büyük etki edecektir.

Web siteniz için açmanız gereken en önemli sayfa da Google Plus sayfasıdır. Google yeni firmaların içeriklerini, hizmetlerini ve ürünlerini araştırmak için böyle bir geniş sosyal medya platformu oluşturmuştur. Bu yüzden de Google kendi bünyesindeki Google Plus sayfasında olan firmalara çok önem vermektedir. Google Plus üzerinde paylaşacağınız içeriklerin faydasını çabuk görebilirsiniz.

Sitenizde kullanacağınız en önemli kodlardan biri de <link rel=”publisher” href=”profil-linkiniz”/> kodudur. Burada örnek verdiğimiz kodu <head></head> içerisine yazacaksınız ve href kısmına kendi sayfanızın linkini atayacaksınız. Böylece paylaşımda bulunan sayfanızla birebir ilişkilendirmiş olacaksınız. Google gözünde daha nitelikli bir web tasarım işi yapmış firma olarak gözükmeniz için, çok önemlidir.

Sosyal medyanın seo da etkisi iyi derecede olabilmesi tabiki de paylaştığınız içeriğin tıklanması ve başkalarının da kendi profilinde paylaşması, seo konusunda daha çabuk etki gösterecektir. Takipçi sayısı çok olan ve sürekli link yönlendirmesi yaparak ziyaretçi kazanan firmalar, seo konusunda mutlaka mükafatını görecektir.

Sosyal medya hesaplarınızın daha iyi bir seviyeye gelmesi ve takip sayınızı arttırmanız için profil linklerinizi web sitenizde ilgi çekici alanlara koymanız daha yararlı olacaktır. Web sitenizdeki yazılar bölümüne de profil linklerinizi eklemeniz de faydalı olacaktır. Ayrıca tüm yazılarınızda sosyal medya paylaşım iconlarının da bulunması ziyaretçinin hoşlandığı bir yazıyı paylaşmasında etki edecektir. Böylelikle yazınız hızla index alacak ve ön plana çıkacaktır.

Twitter
Sosyal medya üzerinde hızlı paylaşım yapabileceğiniz en etkin araçtır. Yazılarınızın linklerini yaparak, yazılarınızın güçlenmesini ve hızlı bir index almasını sağlayabilirsiniz. Link paylaşımlarda yazılarınızın güçlenmesi için yapılan tüm çalışmalar sitenizin genel yapısına katkı sağlayacak ve yazılarınızı ön plana çıkartacaktır. Twitter da takipçi sayınızı arttırmak için başkalarını takip ederek, hızlı bir takipçi elde edebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin sizleri takip etmesi için, hizmetlerinize önem verecek kişileri bulmalısınız.

Facebook
En çok kullanılan yaygın sosyal medya paylaşım alanıdır. Facebook ta yapacağınız tüm paylaşımlar seo açısından büyük bir öneme sahiptir. Tabikide burada içeriğiniz tıklanma oranı ve takipçi sayınız da önemlidir. Bu yüzden hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız  gerekir. Sayfanızı beğendirmek için öncelikle arkadaşlarınıza davet göndererek bir artış sağlamalısınız. Sonrasında ise arkadaşlarınızın da başka kişilere önermesini sağlamalısınız. Bu düzeyde yapılan sistemde sayfanızın abone sayısı hızla artacaktır.

Paylaş:

Yorumlar

5 Yorumlar

  • Selamlar, E-ticaret sitemize kendi çapımızda Seo çalışmaları yapıyoruz. Bu süreçte sizin bilgilerinizden oldukça faydalanıyoruz. Sizden ricam, E-ticaret sitelerinde Seo çalışmalarının nasıl yapılması konusunda da makaleler kaleme alırsanız çok memnun olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Yazının tümünü hızlıca okudum. İnternette tonlarca blog var bu konuları yazan ama sizin gibi akıcı olanı zor bulunuyor. Ayrıca belirtmek isterim ki bu konunun bana en büyük faydası, konusunda verdiğiniz bilgi oldu. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum.

  • Açıkçası sosyal medya konusunda sitemi biraz geri bırakmışım. Yazınızı okuyunca bunu fark ettim. Şimdi ilk işim sitem için açtığım sosyal medya hesaplarına biraz ilgi göstermek olacak. Siz ayrıca, Google Plus ve Linkedin’de kullanmışsınız sitenizde. Bunları da sizce kullanmalı mıyım? Etkileri ne ölçüde olur?

    • Merhaba Tolga Bey, Google Plus ve Linkedin de web sitenizle ilgili paylaşımlar web siteniz için büyük öneme sahiptir. Özellikle Google Plus’a önem göstermelisiniz. Google firmalar için bilgi toplamak amacıyla bu paylaşım platformunu kurmuştur. Bu yüzden web sitenizle ilgili içeriklerinizi Google Plus sayfanızda da paylaşmanız büyük etki yaratacaktır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar