Seo Yoast Ayarları

WordPress seo alt yapısı gelişmiş olan içerik yönetim sistemidir. Bu yüzden en çok kullanılan sistemlerden biridir. Özellikle bir çok gelişmiş seo modülleriyle kullanıcılar web tasarım işlerini doğru şekilde optimize ederek, sitelerini üst sayfalara taşımak için bu ayarları yapmaktadırlar. Yalnız bu ayarların doğru yapılması gerekmektedir. Yanlış seo sizleri sıralamadan düşürebilir.

WordPress seo yoast eklentisi çok gelişmiş bir modüldür. İçeriğinde sayfalarınızın, yazılarınızın, etiketlerinizin ve tüm içeriklerinizin analizini gösteren kaliteli bir eklentidir. Xml site haritalarınızı otomatik oluşturan, sayfanızdaki sosyal yazarlığı otomatik kaynak kodunda gösteren, kötü bağlantıların oluşmasını engelleyebileceğiniz gelişmiş plugindir. Sayfalarınızın seo kriterlerine uygun olması için, sayfa analizinde neler yapmanız gerektiğini de söyler. Bu doğrultuda sayfalarınızın eksiklerini tespit ederek, sitenizi doğru yapılandırabilirsiniz. Firmalar arası sanal yarışta rakiplerinizin önüne geçmeniz için sitenizi çok doğru optimize etmelisiniz.

Yoast Eklentisi Genel Ayarları

Genel ayarlarda sizin bilgileriniz bölümündeki ayar çok önemlidir. Bu ayar, web sitenizi kurarken site isminizi ne verdiyseniz otomatik buraya aktarmaktadır. Bu yüzden sayfa başlığınızı Ayarlar – Genel Ayarlar sekmesine gelerek, anahtar kelimelerinizde üst sayfalarda, hangi kelimelerde çıkmak istiyorsanız onları yazmalısınız. Başlığımızı yazarken dikkat etmemiz gereken, 60 karakteri geçmemektir. Uzun başlıklarda üst sayfalarda olmanız çok zordur. Web yöneticisi araçlarından da Alexa, Bing, Google ve Yandex kimliklerinizi doğrulatabilirsiniz.

Yoast Seo Başlıklar & Metalar

Burada çok önemli bir ayrıntı var. Başlıkları yeniden yazmaya zorlayı seçersek, web sitemizde yayınladığımı tüm içerikleri otomatik kendisi oluşturacak ve yeniden yazmak zorunda kalacağız. Bu yüzden bunu işaretlemiyoruz. Tüm içeriklerimizi başlıklarımızı, doğru doğru yapılandırabilmemiz için her sayfayı düzenli kontrol ederek başlık ve descriptionları ekleyeceğiz. Anasayfa sekmesinden de, asayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. Yazı tipleri sekmesinden de ayarlarımızın %%title%% » %%sitename%% bu şekilde yapılması doğrudur. Sayfa başlıklarımız (title) çok uzun olmayacaktır. Kategori ve Arşiv sekmeside bunlar için geçerlidir.

Yoast Seo Sosyal

Sosyal sayfalarınızın birbiri ile bağımlı olabilmesi için bu ayarında seo açısında büyük önemi vardır. Sosyal profillerinizin Google’a bildirilmesi için çok önemli bir özelliktir. Google caffeine sistemi için çok önemlidir. Meta bölümüne oluşturduğu meta taglarla kaliteli optimizasyon yapmış oluyorsunuz. Yine en önemli özellikte Google + sekmesindeki yazar kısmıdır. Eğer Google + sayfanız var ise bunu kesinlikle eklemelisiniz. Google’nin kendi sistemi olan plus firmalar hakkında bilgi toplamak için bu sistemi kurmuştur. Yazar olarak eklenecek bu sekme ise kaynak kodunuzda yine <head> meta kısmında <link rel=”publisherhref=”https://plus.google.com/adresiniz”/> olarak eklemektedir.

Yoast Seo XML Site Haritaları

Yoast‘ın en önemli özelliklerinden biri de xml site haritasını kendisi oluşturmaktadır. Başka eklentilere ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde site haritasını oluşturmaktadır. Özellikle site haritasında oluşturulmasını istemediğiniz yerleri belirterek kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Yoast ilk kurulumda ayarlar kalıcı bağlantılardan seçeneğinizi tekrar kaydetmeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız hata alabilirsiniz.

Yoast Gelişmiş Ayarlar

Bu bölümde yol haritastını göster seçeneği, temasında breadcrumb özelliği olmayan siteler için çok önemli ayardır. Bu ayarın seo için yapılması gerekmektedir. Firmaların web tasarım yaptırırken bu özelliğin olmasında çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sitesinde olanların yapmasına gerek yoktur. Kalıcı bağlantılar sekmesi, bizler için sunulmuş en güzel özelliktir. Yazı ve kategorilerimizin doğru yapılandırabilmemiz için bu ayarlarda çok önemlidir. Kategori tabanını (genelde /category/ ya da /kategori/) adresten çıkar, seçeneğini işaretlemelisiniz. Böylelikle kategorileriniz /category/baslik/konu şeklinde değilde, /baslik/konu şeklinde yapılandırılacaktır. Başlıklarınızda uzun olmayacağı için web tasarım ve seo konusunda hem ziyaretçilere hemde Google’a uygun ayarlar yapmış olacaksınız. Engelleyici kelimeleri de hariç tutmanız da, temiz bir URL oluşturmanıza yardımcı olur.

Yoast Ayarlar

Bu kategoriden de seo ayarlarımızı yedeklememiz için gereken bölümdür. Dışa aktar seçeneğinden, etiketleme meta verisini de dahil et diyerek tüm verilerimizi dışarı aktarabiliriz. İçeri aktar seçeneği ile de verilerimizi tekrar geri aktarabiliriz.

Aşağıda bulunan videomuzda detaylı olarak, seo yoast ayarları ile ilgili nasıl doğru yapılandırılması gerektiğini anlatmaktayız.

Paylaş: