Seo ve Sem Nedir ?

Seo ve Sem Nedir ?

SEO ve SEM aynı madalyonun iki yüzüdür, ancak çok farklı eylemlerden oluşur ve pazarlamanın farklı yönleri ile ilgilidir. Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) arama robotları tarafından sitenin taranarak Google kriterlere uyan sitelerin organik aramalarda kullanıcıya doğru siteleri gösteren çalışmaları kapsar. Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı) ise Google arama motorlarındaki reklam alanlarında gösterilen web siteleridir. Reklam alanlarında ilk sıralara geçebilmek için yapılan çalışmaları kapsar. Her iki çalışma da markanızın kalitesini yükseltir.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) yapılan siteler web site konusunda daha araştırmacı olan ziyaretçiler için daha uygun bir çalışmadır. Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı) ise arama motorlarında organik sonuçların üstünde ilk sıralarda gösterilen web siteleridir. Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  ile satmak istediğiniz bir ürünü veya hizmetinizi dilediğiniz içeriklerle reklam alanlarında gösterebilirsiniz. İkisi arasındaki önemli olan fark ise; Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için reklam ücretleri ödersiniz. Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)  için ise ücret ödemeden emek vererek sitenizi organik aramalarda gösterebilirsiniz.

Seo ve Sem Çalışma Mantığı Nedir ?

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)  için örnek verecek olursak; “ Tamir hizmeti almak isteyen bir ziyaretçi fiyat araştırması için organik aramalardaki siteleri daha çok analiz edebilir. Bu da seo için yapılan siteler için önemlidir. ”

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için örnek verecek olursak; “ Spor ayakkabı almak isteyen bir ziyaretçi Google reklam alanlarında kampanya indirim tarzı içerikler gördüğünde daha ilgi çekici olup dönüşümler daha iyi olabilir. Bu da sem için yapılan siteler için önemlidir.

Tabii ki de her ikisi için de doğru çalışmalar yapılması gerekir. Sizi zirveye taşıyacak doğru çalışmalar ve kaliteli içeriklerle sitenizi Google tarafından sevilen öz nitelikli siteler haline getirebilirsiniz. Bu konuda uzman kişiye ihtiyacınız olacaktır.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) için doğru içerik, doğru çalışma, doğru link yapısı, özgün içerikler ve özel seo teknikleriyle üst sıralarda olmanız mümkün. Fakat yanlış yapılan çalışmalar ile siteniz Google arama motorlarında sıralamadan düşebilir. Bu yüzden seo çalışması için sitenizi doğru optimize etmelisiniz.

Sem (Arama Motoru Pazarlamacılığı)  için yapılan çalışmalar da sitenizi reklam alanlarında 1. Ve 4. Sıralarda olmanızı sağlar. 1. Sırayı yakalayabilmek ve hedef kitlenizi yükseltmeniz için Google Adwords çalışmalarınızı doğru optimize etmelisiniz.

Garanti web tasarım olarak dijital de etki yaratacak özel seo ve sem çalışmaları yapıyoruz. Markanızın hedef kitlesini yükselterek web sitelerinizi gerçek kazanca dönüştürüyoruz.

Seo nedir ?

Paylaş: