Kanonik URL Nedir?

Kanonik URL, İngilizce anlamıyla Canonical URL demektir. Kanonik URL, aynı sayfalara ait yapıların tek sayfa olarak gösterilerek, tek düzene getirilmesi için yapılan kodlama sistemidir. Kanonik URL, SEO için çok büyük önem arz etmektedir. Sitemizde oluşturduğumuz aynı linklerdeki sayfaların Google tarafından kopya içerik olarak algılanması söz konusu olacaktır. Bu ayarlar doğru yapılmadığı takdirde web sitemiz sıralamadan düşecektir. Firmanız için web tasarım yapılırken Kanonik URL yapısına çok dikkat edilmesi gerekir. Aynı linklerde olan sayfalar Google tarafından sevilmez ve rakiplerinizden önde olmanız imkansızlaşır. Bu yüzden bu kodlama ayarını çok doğru optimize etmelisiniz. Sitenizde ikinci bir aynı linklerde Canonical URL nizi eklemelisiniz.

Kanonik URL web standartlarına uygun kodlama olduğu için, sitenizde tüm sayfalara bu kod parçasını kullanabilirsiniz. Bu sistemi kullanmanız sizlere hem linklerinizde hem de Google gözünde bir değer oluşturacak ve sıralamada ki yerinizi koruyabileceksiniz. Bazı tarayıcılarda herhangi bir web sitesine girildiği zaman sitenin Canonical URL ye uygun olup olmadığını anlamanız için tarayıcının yan tarafında bir C işareti görürsünüz. İşte bu sitenin doğru Kanonik URL yapısını doğru kullandığı anlamına gelir.

Web sitenizde aynı içeriği tekrar oluşturup link yapısını benzer bir kodlama ile oluşturduğunuzda da aynı sorunu yaşayacaksınız. Böylelikle SEO dan fayda göremeyeceksiniz. Google standartlarında olabilmesi için sitenizde ikinci sayfalarda ve aynı linklerde KESİNLİKLE Kanonik URL yapısını kullanmalısınız. Bu yüzden web sitenizde aynı içeriğe benzer sayfalarınıza Kanonik URL kodunu eklemelisiniz.

Web sitenizle ilgili aynı içeriğe ait kullanılabilecek link yapıları şu şekilde olabilir.

www.garantiwebtasarim.com
garantiwebtasarim.com
www.garantiwebtasarim.com/index.php
www.garantiwebtasarim.com/home.php
www.garantiwebtasarim.com/anasayfa/index.html
www.garantiwebtasarim.com/anasayfa/

6 sayfa örneği de Ana sayfa ile aynı içeriğe sahip link yapısıdır. Bu link yapıları için Kanonik URL yapısını kullanarak sayfalarımızın Google gözünde kopya içerik olmamasını ve tek düzende olmalarını sağlayabiliriz.

4 sayfa için Kanonik URL yapısı bu şekilde olmalıdır.
<link rel=”canonical” href=”https://www.garantiwebtasarim.com/” />
Son iki link link için ise;
<link rel=”canonical” href=”https://www.garantiwebtasarim.com/anasayfa/” />
olarak kodlanmalıdır.

Yukarıdaki ayarlar doğrultusunda web sitenizin aynı link yapısında ve içeriklerindeki sayfalarınızın SEO konusunda etkilenmemesi için, Sitenizde Kanonik URL kullanmanızı öneriyoruz.

Paylaş:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar