Google webmaster araçlarını yönetme

Google web sitelerinizi daha iyi anlamak ve site sahipleriyle iletişim kurmak için webmaster araçlarını sunmuştur. Bu araçlar sayesinde Google robotlarının siteyi taraması anında karşılaştığı sorunların sahibine iletilerek düzeltilmesiyle ilgili bilgilendirmeyi sağlayan önemli seo araçlarıdır. Bir Google hesabı açtıktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/ sitesine giriş yaparak sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Böylece Google tarafından siteniz fark edilecek ve indexleme işlemleriniz hızlanacaktır.

Webmastertools araçları sayesinde çok yönlü web tasarım işlerinizi inceleme ve düzenleme seçenekleriniz bulunmaktadır. Sitenizi ekledikten sonra seo konularında sitenizi daha detaylı inceleme imkanına sahip olacaksınız. Webmaster araçlarına girdikten sonra, web site sahibini doğrulamak için sizlerden bir doğrulama kodu isteyecektir. Site ekleyin kısmına site adınızı yazarak devam edeceksiniz. Sonraki işlemlerde 4 farklı seçenek sunarak doğrulama işleminizi gerçekleştirmenizi isteyecektir. Bu işlemlerden HTML dosyasını yüklemeyi seçerek sitenizin ana dizinine ftp yoluyla ya da cpanel yoluyla bu dosyayı attıktan sonra doğrulamanız tamamlanacaktır. Sonrasın da kontrol paneli ekranı göreceksiniz. Bu ekranda Google tarafından sitenizle ilgili önemli gelişmelerin listelendiği bölümü göreceksiniz. Arama sorguları, tarama hataları, sitenize giden bağlantılar arama görünümü, arama trafiği,Google dizini, anahtar kelimeler, site haritaları, arama analizleri, tarama, güvenlik sorunları gibi ekran göreceksiniz.

Arama görünümü web sitenizin internet üzerinden hangi arama sorgularında hata olduğunu, eksik başlık etiketlerini, yinelenen başlık etiketlerini, uzun başlık etiketlerini vb. seo için önemli alanları analiz edebilirsiniz.

Arama trafiği  sayfanızın hangi anahtar kelimeler üzerinden yapılan aramalarda en çok hangi terimlerde arandığını gösteren alandır. Bu alandan dahili bağlantıları ve hreflang gibi ülke bazlı seo etiketinizin bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Ayrıca mobil kullanılabilirlik bölümünden, responsive uyumundaki sorunları da analiz edebilirsiniz.

Google dizini bölümünden sitenizde indexlenen toplam sayfa sayısını görebilirsiniz. İçerik anahtar kelimeleri bölümünden ise, anahtar kelimelerinizin yoğunluğunu görebilirsiniz. Engellenen kaynaklardan, istediğiniz içeriği engelleyebilirsiniz. URL’leri kaldır bölümünden ise sonradan sildiğiniz sayfaların Google aramalarında gözükmemesi için buradan istek oluşturup, silinmesini sağlayabilirsiniz.

Tarama bölümünde ise, tarama hatalarıyla ilgili url analizlerinizi görebilirsiniz. Tarama istatistiklerinden ise günlük Google botları tarafından taranan sayfalarınızı görebilirsiniz. Robots.txt aracı ile hata ve ayarları düzenleyebilirsiniz.

Site haritaları bölümünden site haritasında dizine eklenen linklerinizi görebilirsiniz.

Güvenlik sorunları işleminden de web sitenizde Google tarafından tespit edilen sorunları görebilirsiniz.

Paylaş:

Yorumlar

1 Yorum

  • Çok yararlı bir makale. Google webmaster araçlarını herkezin etkin bir şekilde kullanması gerekir. Çok iyi açıklamışsınız. Teşekkürler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar