Google Trends Nedir?

Google Trends, ziyaretçilerinizin sitenizi hani anahtar kelimelerde, ne kadar çok aradığını gösteren gelişmiş bir sistemdir. Web site kullanıcıları için oluşturulmuş bu özellikli sistem ile, web sitelerinizin anahtar kelime çalışmalarını takip ederek, web tasarım işlerinizi doğru şekilde yapılandırabilirsiniz.

Google Trends, kullanıcılar tarafından çok önemli bir servis kaynağıdır. Firmaların web tasarım yaptırmadan önce bu servis ile anahtar kelimenin ne sıklıkla arandığını ve analizini görebilirsiniz. Google Trends, webmasterların sorguladığı anahtar kelimelerin, hangi coğrafya üzerinde ve hangi zamanlarda ne kadar çok arandığını gösteren servistir. Bu yüzden web tasarım işlerinde, firmanın anahtar kelime yoğunluğunun ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Seo optimizasyon çalışmalarınıza başlamadan önce, bu servisi incelemeniz, sizlere doğru seo strateji ve taktiklerinizi yapılandırmanızda yardımcı olacaktır.

Google Trends, kullanıcılar için çok faydalı bir yapıdır. Örnek verecek olursak, Bir ayakkabı sektörü ile web sayfası açacağınızı varsayalım. Sitenize sürekli içerik girecek ve yatırım yapacaksınız. Yalnız ayakkabı anahtar kelimelerinizin ne yoğunlukta arandığını ve seo konusunda zorluğunu bilmiyorsunuz. Hedeflediğiniz günlük ziyaretçiyi de bilmiyorsunuz. Bu konuda devreye Google Trends servisi girmektedir. Google tarafından verilen bu sağlıklı servise https://www.google.com.tr/trends adresinden giriş yaparak, analizlerinizi görüyorsunuz. Arama bölümüne, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri yazarak analizleri çıkartabilirsiniz.

Google’nin sağladığı bu muazzam servis ile arama hacmini, hedef kitlenizi tespit ederek, web tasarım çalışmalarınızı da buna göre yön verebilirsiniz. 500 kişilik web sayfa çalışması ile 50 kişilik web site çalışmalarınızı buradan çıkartarak, sağlıklı bir şekilde web sitelerinizi oluşturabilirsiniz.

Google Trends hafife alınacak bir yapı değildir. Seo optimizasyon için çok önemli bir kaynaktır. Seo ya başlanmadan önce analizler yapılır. Bu analizler hedef kitleye yönelik olarak tespit edilir ve rakip firmaların durumları ile ilgili bilgiler toplanır. Hedef kitle bu konuda çok önemlidir. Sitenize girecek olan 50 kişi ile 500 kişi arasında dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden Google Trends sizlere tıklanma hacmini göstermektedir. Böyle bir kaynak da seo için çok önemlidir.

Google Trends ile analiz yapan firmalar anahtar kelimelerde üst sıralarda hızlı yükselen web sitelerine sahiptir.

Paylaş:

Yorumlar

5 Yorumlar

  • Böyle bir sistemi duymuştum yalnız bu kadar çok etki yaratacağını ve sürekli anahtar kelimemi inceleyeceğimi tahmin etmiyordum. 4 farklı sitem var ve arama hacmini hiç araştırmadığım için sürekli çalışma değiştiriyordum. Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum.

  • Bir webmaster olarak sürekli web tasarım işlerinizi takip ediyorum. Ayrıca şunu söylemeden de geçemiyeceğim. Çalışmalarınızı ve Yazılarını çok beğeniyorum. Kendi sitem içinde sürekli uyguluyorum. Verdiğiniz bilgilerle gerçekten güzel bir konuma geldim. Google Trendsi biliyordum ama hiç giripte analiz yapmadım. Bu yazınızda çok yararlı oldu. Teşekkür ederim.

  • Eminönünde hediyelik eşya satan firmayız, Google trends ile hediyelik eşya anahtar kelimemizi arattırdığımda tıklanma oranı ve coğrafi konuma kadar herşeyi organik olarak önüme getirdi. Çok faydalı bir sistem. Teşekkürler.

  • Haber sitemizde hit getirecek konu bulma sıkıntısı çekiyoruz. Ne yazık ki diğer haber sitelerini takip edip onların girdiği haberleri girmek artık hit getirmiyor. Ama bu bilgi bizim için son derece faydalı oldu. İnsanların anlık olarak neleri aradıklarını bilebilmek gerçekten abartmıyorum, inanılmaz bir olay… Hemen sistemi test ettim ve anlık en çok aranan kelimelerin listesini getirdi. Bize de haberleri buna göre şekillendirmek kalıyor. Artık blogunuzun takipçisiyim.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar