Google Analytics aracını yönetme

Google Analytics aracı çok gelişmiş istatistik seo aracıdır. Google firması tarafından kullanıcılar için sunulmuş çok önemli analizleri görebileceğiniz sistemdir. Google Analytics aracında hangi tarayıcınızdan ziyaret edildiğini, hangi ülkeden gelindiğini, hangi kelimelerde tıklandığını, anahtar kelimelerinizi günlük istediğiniz tarihlere göre listeleme yapabileceğiniz özelliklerle gelişmiş algoritmanızı takip etme imkanı sunuyor. Bu sayede web sitelerinizi daha iyi optimize ederek, doğru kullanıcıları yakalayabilirsiniz. Özellikle anahatar kelimelerinizdeki aranma hacmini ölçerek, seo çalışmalarınızı doğru şekilde yapılandırabilirsiniz.

Site analizi neden yaptırmalısınız ?
Web sayfanız için içeriğini görebilmeniz, sitelerinize kimlerin hangi anahtar kelimelerde inceleğini öğrenebilmeniz için gereklidir. Hani içeriklerinize tıklanmış, hangi saatlerde bakılmış, anlık ziyaretçi görünümü gibi özellikleri görebilmeniz için önemlidir. Bu yüzden web tasarım işlerinizin gelişmesinde yardımcı olacak ve sitenizi doğru adımlarla, optimize edebileceksiniz.

Google Analytics’in web sitenize eklenmesi nasıldır ?
Google Analytics sizeniz için bir kod oluşturmaktadır. Bu kodu https://www.google.com/analytics/ linki üzerinden giriş yaparak mülk ekleme diyerek sitenizin adını yazacaksınız ve Google sözleşmesini kabul ediyorum diyerek kodunuzu ekrana getirecektir. Böylelikle sizlere javascript kodu verecektir. Bu kodu incelemek istediğiniz sayfalara <head></head> tagları arasına koyarak sitenizin takibini yapabilirsiniz. İşlem takibi 1 gün sonra başlayacaktır. Böylelikle tüm algoritmayı takip edebileceksiniz.

Google Analytics İstatistikleri
Google Analytics ile sitenizdeki dolaşım, zaman geçirme süresi, hemen çıkma oranı gibi özellikleri sayesinde analizleri görebilirsiniz. Bu özellikler sayesinde ziyaretçilerinizi uzun süre tutmanız için gerekli algoritmalarınızı yapabilirsiniz. Bu da seo konusunda size büyük etki sağlayacaktır. Google site üzerinde uzun süre zaman geçiren siteleri çok sever. Bu sayede sizlerde web sitelerinizi daha rahat optimize edebileceksiniz.

Paylaş:

Yorumlar

3 Yorumlar

  • Bu gerçekten çok iyi oldu. Google Analytics ile alakalı kafamda bir sürü soru vardı. İyi bir anlatım olmuş, elinize sağlık. Teşekkürler.

  • İnsanların sitede daha uzun zaman geçirmesinin google ve site değeri açısından önemli olduğunu yazmışsınız yanlış anlamadıysam. Ancak merak ettiğim bir diğer konu, ziyaretçilerin sitenin içerisinde daha fazla kalmaları için görsel ve içerik olarak önerebileceğiniz şeyler nedir acaba? Ve bir sayfanın önemli bir hale gelmesi için ziyaretçinin minimum olarak kaç saniye o sayfada bulunması gerekir? Sorularım dışında açıklayıcı yazılarınız için ayrıca teşekkür ederim, yardımcı oluyor.

    • Merhaba Selim Bey, Ziyaretçilerin sitenizde uzun sürede kalmaları için, fayda sağlayacakları yazılar oluşturmalısınız. Böylece ziyaretçilerin dikkatini çekerek sitenizde uzun süre kalmalarını sağlayarak, sıralamada yükselebilirsiniz. Bir ziyaretçinin sitenizde en az 3 dk bulunması gerekir. Tabikide bu sektörünüzle ilgili ne kadar çok içerik üretirseniz o kadar çok artacaktır ve SEO’nun etkisini görebileceksiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar