En İyi 3 UI (Kullanıcı arayüzü) Tasarım İpuçları

Bir web sitesinin önemi, esas olarak sahiplerden ziyade kullanıcılar tarafından derecelendirilmesidir ve bir kullanıcı web sitenizi derecelendirdiğinde, elde edebileceği en iyi kullanıcı deneyimini sağladığından emin olmanız ve kullanıcı arabirimi (kullanıcı arayüzü) arasındaki mükemmel karışımı göstermesi gerekir.

Biz “Garanti Web Tasarım“, web sitesi kullanıcı arayüzünün en önemli etkileşim kaynağı olduğunu düşünüyoruz. Web oluşturma sürecinde, işlevsellikler ve tasarım gereklilikleri dışında, sadece özel olarak tasarlanmış Kullanıcı Arayüzü (UI) aracılığıyla her zaman rahat bir Kullanıcı Deneyimi düşünen çözümler uyguluyoruz.

Tecrübelerimizin gösterdiği gibi, kişiselleştirilmiş kullanıcı arayüzü oluştururken, en iyi sonuç için göz önünde bulundurulması gereken bir dizi temel kilit nokta vardır. Ve takip eden dakikalarda, en önemlilerinden 3 tanesini paylaştık:

1 Kullanıcıyı Algıla

Web siteyi kimler için tasarlandığınıza dair kesin bir anlayışa sahip olmak çok önemlidir. Bunu ne kadar iyi bilirseniz, o kadar fazla çözüm verebilirsiniz.

Yalnızca araçların ve uygulamaların verebileceği istatistikler değil, aynı zamanda kullanıcıların bu tür bir web sitesiyle nasıl davrandıklarını, en çok ne arayacaklarını, ilgi alanlarını ve inançlarını bilmekle ilgilidir. Tüm bu bilgilere sahip olmak, arama yapmayı nasıl kolaylaştıracağınızı ve 1-2 tık ötedeki faydalı verileri nasıl bulabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kullanıcı bilgisine sahip olmak, içeriği oluşturmanız ve web sitesine entegre etmeniz sizin için daha kolay ve daha faydalı olacak ve böylece kullanıcıların web’de takdir ettikleri çok önemli şeyler 3 güvenilirlik, şeffaflık ve erişilebilirlik kazanacaksınız.

2 Kendini Netleştir

Pek çok web sitesinde beklenmeyen sonuçlara sahip bir dizi harekete geçirme ifadesi bulabiliriz:

Haberler tıklandığında reklamlar görüyorsunuz. Menüye beklenmedik bir biçimde erişme tamamen başka bir sayfaya yönlendiren bir ürün veya hizmet satın almak. Bu tip sitelerde, az itibar ve daha az trafik oluşturur. Her gün orijinal, yaratıcı olmaya çalışan daha fazla web kaynağının farkına varabiliyoruz ancak sonuç olarak çözümleri yetersiz kalıyor.

Bu nedenle, kullanıcı arayüzünde düzeltilmesi gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyoruz. Yaratıcı olmak, popülaritenizi arttırmanın iyi bir yoludur, ancak bilerek kullanıcı arayüzü değişiklikleri yaparken, başkalarının ürününüz ile nasıl etkileşime gireceğini her zaman düşünmelisiniz.

Yardım eli olarak, bu tür sorunları çözebilecek birçok unsur var:

Yazım tahmini
Yardım düğmesi
Vurgu efektleri
Uyarılar ve ek onaylar
Belirli harekete geçirme ifadesi düğmeleri için ilgili renkler
Yaygın olarak anlaşılabilir ve kabul edilen semboller
Boş alanlarda “kopyalamanın” teşvik edilmesi
Yukarıda belirtilen tüm araçlar tasarımcıların daha iyi ve daha net bir kullanıcı arayüzü oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, doğru şekilde ayarlanmışsa, öğeler orijinal tasarım süsleri olabilir ve önceki makalemizde belirttiğimiz en son web tasarım trendlerine göre entegre edilebilir.

3 Hataların Önlenmesi

Hata yapmak doğaldır. Kullanıcı arayüzü söz konusu olduğunda, bu hataların beklendiğinden ve kullanıcıların daha fazla maruz kaldığı yerlerden emin olmalısınız.

Birkaç kez değil, hepimiz içerik, veri ve bilgilerle doldurmanın gerekli olduğu belge ve sayfalarla karşılaştık. Bu, sadece bu formda yapılan hataları öngörmekle ilgili olmasa da, yine de en sık karşılaşılan durum budur.

Genel olarak, kullanıcılara hatalı olmaları durumunda yardım etmenin iki yolu vardır:

Hatalarını düzeltmek için bir yol sağlayın.
Verileri girdikten sonra “İleri, Onayla, Sil” düğmelerini etkinleştirerek hataların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz, böylece bilgi eksikliği olmaz. Bu gibi durumlarda, kullanıcıların hangi formda vermeleri gerektiğini, hangi formda (örneğin sadece rakamlar, min. / maks. karakterlerin sayısı, sadece büyük harfler, alfabe) eklemek de iyidir. Bu UI çözümleri aynı zamanda kullanıcıların gerçek bilgiler sağlamasına ve kesin olmayan veri riskini azaltmasına yardımcı oluyor.

Diğer taraftan, düzeltmenin bir yolunu sağlamak, kullanıcıları uygun verileri test etmeye teşvik etmekte harika bir yoldur.

Aslına bakılırsa, birçok kullanıcı gerçek zamanlı olarak kaydedilmiş bilgilerle birlikte “geri dön” düğmesini de arıyor:

Her iki durumda da, bu araçları eklemenizi öneririz, böylece kullanıcılar daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve olumlu geri bildirim alır.

Paylaş:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar