E-Ticaret Siteleri İçin SEO

E-Ticaret siteleri için SEO ayarları çok doğru yapılandırılmalıdır. Özellikle ürün ve hizmet içeriği çok olan bir firmanın paylaşacağımız bilgilere özenle dikkat etmesi gerekir. Kendinize web tasarım yaptırmadan önce, sitenin rahat anlaşılabileceği ve ziyaretçini aradığı ürün rahatlıkla bulabileceği özel site içi arama motoru eklettirmelisiniz. Böylece ziyaretçiler sitenizden memnun kalacaktır. Böylece web sitenizde durma oranı yükselecektir. Bu da sizlerin kaliteli bir web sitesi olduğunuzu kanıtlayacak ve Google nezdinde üst sıralarda yerinizi hak edeceksiniz.

E-Ticaret sitenizde olması gereken bir özellik ise, canlı destek yazılımının kurulu olmasıdır. Canlı destek sayesinde müşterilerinizle birebir yazışma imkanı sağlayabilirsiniz. Böylece ziyaretçileri farklı sayfalara yönlendirerek ürün detay sayfanızında hızlı indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ürün detay sayfasına girildiğinde meta linkiniz title (başlık) ile aynı olmalıdır. Böylece link yapınız uzun olmayacak ve daha verimli bir site haline gelmiş olacaksınız.

Kategori linklerinizde category/ürünkategorisi/ürün gibi link yapısı bulunmamalıdır. Linkiniz ne kadar uzun olursa o kadar çok SEO dan düşersiniz. Bu yüzden doğru olması gereken link yapısı /ürünkategorisi/ürün link yapısıdır. Böylece web sitesinizin sıralamalarda etkisini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Sitenizin başlığı en çok hizmet ve ürün sattığınız başlıklarda olmalı ve 60 karakteri geçmemelidir.

Sitenizdeki meta description (açıklama) alanınız 160 karakteri geçmeyecek şekilde iki cümleden oluşması ve sloganlı olarak yazılarak, başlıklarla uyumlu olması da büyük etki yaratır. Aksine yapılan çalışmalarda seo dan yararlanamazsınız.

E-Ticaret sitenizdeki içeriklerde önemsediğiniz heading etiketleri yani h1,h2,h3,h4,h5 başlıklarında yer vermelisiniz.

E-Ticaret sitenizin açılış süresi 5 saniyeyi geçmemelidir. Yavaş açılan siteler hem ziyaretçiler için hemde seo için dezavantajdır. Bu yüzden site hızı seo için çok önemlidir. Sitenizin hızını arttırmalısınız.

Önceki yazılarımızda da paylaştığımız gibi, Yorumlar bir ziyaretçinin sitenize girip alışveriş yapma imkanı sağlayan en büyük etkendir. Bu yüzden ziyaretçilerinizi yorumlara teşvik etmelisiniz. Yorum hem ziyaretçiler için hem de Google için büyük etki gösteren seo sistemidir. Böylece sayfalarınızda hızlı bir yükseliş yakalarsınız.

Sosyal medyaya önem gösterin. Sitelerinizdeki kampanyaları sosyal medyada Facebook, Twitter, İnstagram gibi alanlarda paylaşım yaparak, sitenizi güçlendirin. Böylece daha çok verim alabilirsiniz.

Sitenizde ziyaretçiler için faydalı yazılar oluşturun. Böylece ziyaretçiler memnun kalacak ve yine sitenizde uzun vadede zaman geçirecektir. Böylece siteniz Google robotları tarafından dikkate alınacak ve seo dan fayda sağlayabileceksiniz. Siz insanlara ne kadar çok faydalı içerikler sunarsanız, Google gözünde daha nitelikli bir web site halinde görülürsünüz ve mükafatınız verilir.

Yeni oluşturulan siteler için, Google Adwords reklamları SEO açısından en büyük öneme sahiptir. Sitenizi Google’ye tanıttıktan sonra yapmanız gereken ilk iş Adwords reklamıdır. Böylece ziyaretçi bazlı seo dan faydalanacaksınız. Sitelerinizin reklam ayarlarını doğru optimize ederek, anahtar kelimelerinizde aldığınız ziyaretlerde hızlı bir indexleme yakalayarak seodan en etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Tabiki de hızlı verim alabilmek için web tasarım yapılırken sitenin seo uyumlu olması da çok önemlidir. Sitenizin yapısı tamamen White Hat Seo ya, yani yasal ve özgün içeriğe uygun şekilde optimize edilmelidir. İllegal yollarla yapılan çalışmalardan fayda göremezsiniz.

Paylaş:

Yorumlar

4 Yorumlar

  • Doyurucu bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Sizden bir konuda daha önemli bir yorum rica edebilir miyim? E-ticaret sitemizde ürünlerimiz doğal olarak çok fazla güncellenmiyor. Sitemizde blog tarzı bir bölüm oluşturmamızı önerir misiniz? Eğer oluşturursak kaç günde bir yazı girelim? Kısa bir yorum yaparsanız çok memnun olurum.

    • Merhaba Tufan Bey, Sitenizden fayda sağlamak istiyorsanız, içeriklerinize özen göstermeniz gerekir. Ziyaretçilerinize fayda sağlayacak bilgilerle bir blog sayfası açmanız çok etkili olacaktır. Günde 2 özgün içerik olacak şekilde 200 kelimelik yazı eklemeniz, sıralamada yükselmenizde yardımcı olacaktır. Tabi bunu 2 günde bir yapmanız, Google botlarının eklediğiniz günleri baza alarak, haftalık güncelleme yapmasını sağlayacaktır. Google’nin sitenizdeki içeriklerinden haberdar olması için Google siteden nasıl haberdar olur? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  • Yazıyı birkaç gün önce okudum. Okuduktan sonra ilk işim sitemin açılış süresini kısaltmak oldu. Şu an dediğiniz gibi 5 saniyeden az zamanda açılıyor. Diğer maddeleri de teker teker uygulayacağım. Sağolun bu değerli bilgiler için.

  • E-ticaret alanı ülkemizde de yeni yeni oluştuğu için seo çalışmalarında çok büyük bir rekabetin olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle yazıdaki gibi sistemli bir çalışma halinde e-ticaret sitesi yüksek sıralara çıkabilir. Yazılarınız oldukça profesyonel ve takip ediyorum.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar