Daha İyi Bir Tasarım İçin Yapmanız Gerekenler

Web tasarımı zor bir konudur. Bir web sitesi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Bu görevi basitleştirmek için, her web tasarımcının dikkate alması gereken işlemleri yapması ve yapılmaması gerekenlerin bir listesini hazırlamak ve hepsini basit prensiplerle oluşturması gerekir.

Hadi Başlayalım!

YAPILMASI GEREKENLER:

 • Tüm cihazlardan bağımsız olarak benzer bir deneyim sağlayın.

Ziyaretçiler sitenize birçok farklı türde cihaz kullanarak girerler: sitenizi masa üstünde veya dizüstü bilgisayarlarında, tabletlerinde, telefonlarında, ve hatta saatlerinde ziyaret edebilirler. UX tasarımının büyük bir kısmı, ziyaretçiye sitenizi nasıl göstermek istemeniz, kullandıkları cihaza göre benzer bir deneyime sahip olmalarını sağlamaktır.

 • Kullanımı kolay ve net navigasyon tasarlayın.

Gezinme, kullanıla bilirliğin temel taşıdır. Unutmayın, kullanıcılar kendi yollarını bulamazlarsa web sitenizin ne kadar iyi olduğu önemli değildir. Bu yüzden sitenizde navigasyon olmalıdır:

Anlaşılır (Mümkün olan en anlaşılır yapıya sahip olmalıdır.)
Kategori (Gezinme seçenekleri ziyaretçiler için açık olmalıdır)
Gezinme Düğmesi (Gezinme sistemi her sayfada aynı olmalıdır.)
Navigasyonunuzu, ziyaretçilerin mümkün olan en az sayıda tıklamayla gitmek istedikleri bir yere götürecek şekilde tasarlayın;

 • Ziyaret edilen bağlantıların rengini değiştirme

Bağlantılar bu gezinme işleminde önemli bir faktördür. Ziyaret edilen bağlantılar renk değiştirmediğinde, kullanıcılar aynı sayfaları tekrar tekrar istemeden ziyaret edebilir. Geçmiş ve şimdiki konumlarınızı bilmek, nereye gideceğinize karar vermeyi kolaylaştırır.

 • Sayfalarınızın taranmasını kolaylaştırın

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiklerinde ekranı hızlı bir şekilde taraması daha olasıdır ve orada her şeyi okumak zorundadır. Bu nedenle, web tasarım projenizde bir ziyaretçi içerik bulmak veya bir görevi tamamlamak isterse, gitmeleri gereken yeri bulana kadar tarayacaklardır. Ve bir tasarımcı olarak, iyi görsel tasarlayarak onlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Öğelerin önem teşkil edecek şekilde düzenlenmesi veya sunulması anlamına gelir.

 • Tüm bağlantıları tekrar kontrol edin.

Bir kullanıcı, sitedeki bir bağlantıya tıkladığında 404 hata sayfasına karşılaştığında kolayca sinirlenebilir. Ziyaretçiler içerik ararken, her bağlantının 404 hatası olmadan ve beklemedikleri bir yere götürülmesini isterler.

 • Tıklanabilir öğelerin göründüğünden emin olun

Bir nesnenin nasıl göründüğü kullanıcılara nasıl kullanılacağını gösterir. Bağlantı veya düğme gibi görünen, ancak tıklatılmayan görsel öğeler kullanıcıların kolayca kafasını karıştırabilir. Kullanıcılar, sayfanın hangi alanlarının düz statik içerik olduğunu ve hangi alanların tıklanabilir olduğunu bilmelidir.

YAPILMAMASI GEREKENLER:

 1. Ziyaretçilerinize yavaş site sunmayın.

Web kullanıcılarının dikkatleri ve sabrı çok azdır. Ziyaretçiler sitenizin yüklenmesini beklemek zorunda kaldıklarında, sinirlenecekler ve yeterince hızlı yüklenmezse sitenizi terk edeceklerdir. En güzel tasarlanmış yükleme göstergesi bile, yükleme çok uzun sürerse kullanıcıları siteden ayrılmaya zorlayabilir.

 • Dahili bağlantıyı yeni bir sekmede açılması.

Kullanıcıların önceki sitelere dönmelerinin normal yolu olan Geri düğmesini devre dışı bırakır.

 • Promosyon reklamlarını devre dışı bırakın.

Promosyonlar ve reklamlar, yanındaki içerikleri gölgede bırakabilir ve kullanıcıların görevlerini gerçekleştirme zorlaşır.

 • Kaydırmaları minimuma düşürün.

Tasarımcıların / geliştiricilerin, web sitelerinde farklı davranmak için kaydırma çubuğunu manipüle ettiği durumdur. Bu animasyonlu efektler, sabit kaydırma noktaları ve hatta kaydırma çubuğunun kendisinin yeniden tasarlanmasını içerebilir.

 • Sesli video oynatımı

Otomatik oynatılan videolar, müzikler veya arka plandaki sesler kullanıcıları rahatsız eder. Bu özellikler az miktarda ve uygun yerlerde kullanılmalıdır.

 • Güzellik uğruna ziyaretçileriniz kaçmasın.

Bir sitenin veya kullanıcı arayüzünün tasarımı, kullanıcının ekrandaki içeriği kullanma yeteneğine asla müdahale etmemelidir. İçeriğin arkasında yoğun geçmişlere, sitenin okunabilirliğini veya yetersiz renk kontrastını engelleyen kötü renk şemalarına engel olmaktan kaçınılması önemlidir.

 • Yanıp sönen metin ve reklamları kullanmak

Yanıp sönen veya titreyen içerik, hassas kişileri tetikleyebilir. Genel olarak kullanıcılar için rahatsız edici olması muhtemeldir.

Paylaş:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar